Projektowanie urządzeń to bardzo złożony i wymagający proces. Proces składa się za następujących etapów:

 1. Opracowanie specyfikacja urządzenia.
 2. Wybór komponentów urządzenia (mikroprocesor, układy peryferyjne).
 3. Zaprojektowanie obwodu PCB, wykonanie obwodu w ilościach prototypowych (jedna lub kilka sztuk).
 4. Montaż prototypów.
 5. Zaprojektowanie i wykonanie oprogramowania na mikroprocesor i inne programowalne układy peryferyjne (firmware).
 6. Testowanie prototypu, dostarczenie urządzenia do zleceniodawcy na testy, poprawienie błędów w firmwarze.

I dalej po zaakceptowaniu przez zleceniodawcę:

 1. Przygotowanie urządzenia do certyfikacji CE;
 2. Poprawki obwodu PCB, ewentualne dostosowanie pod końcową obudowę. Zamówienie obwodów do produkcji seryjnej.
 3. Zlecenie montażu w zewnętrznej firmie.W przypadku mniejszych ilości kompletacja elementów, montaż urządzeń przez technika w firmie. 
 4. Testowanie optyczne i elektryczne urządzeń. Zaprogramowanie układów programowalnych, pamięci przygotowanym firmware'm. 
 5. Dostarczenie urządzeń do klienta.

Przy każdym etapie dokładamy wszelkich starań, aby końcowe urządzenie spełniło wszelkie oczekiwania. Przykładamy się do detali zarówno widocznych jak i niewidocznych (ułożenie elementów, estetyczne ułożenie ścieżek na PCB). Kody źródłowe pisane w trakcie wykonywania projektu pisane są, aby zapewnić największą czytelność i modyfikowalność w przyszłości zarówno przez naszą firmę jak i osoby z poza niej. Wierzymy tutaj, że dobrze napisany kod czyta się jak książkę.

Wszystkie komponenty na które składa się urządzenie: mikrorocesory, układy programowalne, układy peryferyjne, elementy bierne, złącza; wybierane są aby zapewnić poprawną pracę urządzenia oraz długoterminową dostępność. Gwarantujemy, że urządzenia projektowane w naszej firmie będzie można budować conajmniej 5 lat. 

 

Integralną częścią każdego urządzenia jest obwód PCB (płytka drukowana). Gwarantujemy projektowanie naszych obwodów zgodnie z najlepszymi praktykami inżynierskimi.  Nie idziemy tutaj na kompromisy, dokładamy wszelkich starań, aby obwody wykonane z naszych projektów były jak najbliższe ideałom jak to możliwe. W związku z tym, przykładamy się do:

 • estetycznie ułożonych ścieżek o odpowiedniej grubości;
 • wyrównania elementów;
 • warstwy opisu (oznaczenia elementów, polaryzacja, istotne informacje, logo firmy);
 • odprowadzania ciepła przez elementy;
 • dostosowania pod obudowę (ułożenie złączy, diod informacyjnych);
 • poprawnego projektowania części cyfrowej i analogowej;
 • HI-Speed routing, differential routing etc..

Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi firmami które oferują najlepsze parametry cena/jakość. Obwody do serii prototypowych są przygotowane pod tym kątem - odkryte przelotki do podłączenia urządzeń pomiarowych, większe pady pod ręczny montaż. Następnie, o ile jest taka konieczność, projekt pod produkcje seryjną jest zmieniany – dodanie znaczników do montażu na automatach, zmniejszenie padów, zakrycie przelotek.

Systemy informatyczne to termin używany do opisania dwóch lub więcej urządzeń elektronicznych współpracujących ze sobą. Nasza firma jest w stanie pomóc państwu w projektowaniu całych systemów, jak i poszczególnych komponentów. Najczęściej stosowane przez nas schematy:

 • Aplikacja do sterownia urządzeniem (włączania, wyłączania przekaźników, odczytywania sygnałów z otoczenia);
 • Aplikacja do akwizycji i wizualizacji danych z urządzenia (np. trackera GPS);
 • Strona WWW do akwizycji danych z urządzeń (np. z automatów sprzedających);

Wszystkie części (urządzenia, aplikacje) tych systemów wykonywane są w naszej firmie od zera lub przy wykorzystaniu licencjonowanych komponentów. Poprawnie zaprojektowane i wykonane systemy oszczędzają klientom czas i pieniądze. Przyczyniają się do łatwego i przyjemnego użytkowania naszych produktów. 

Oferujemy usługi w zakresie inżynierii wstecznej. Posiadamy sprzęt i umiejętności do badania urządzeń oraz aplikacji (komunikacja program <> urządzenie). W naszej historii udało się już kilkukrotnie wykorzystanie tej techniki ze 100% skutecznością:

 • odtworzenie schematów urządzeń elektronicznych
 • zastąpienie urządzeń oryginalnych zastępczymi urządzeniami wykonanymi w naszej firmie
 • podglądanie i raportowanie danych w aplikacjach trzecich firm bez dostępu do źródeł

Jeżeli posiadają państwo produkt/urządzenie, które z jakiegoś powodu chcą państwo odtworzyć, skopiować, poznać zasady działania, zapraszamy do kontaktu.

Oprogramowanie które porojektujemy najczęsciej idzie w parze z projektowanymi urządzeniami. Przy aplikacjach preferujemy języki programowania C#, Java, C++, C. Całe oprogramowanie jest zbudowane przy pomocy licejcnonowanych komponetów (kompilatory, środowkisa IDE, biblioteki, grafiki). Każdy program wychodzący z naszych pracowni, jest przyjazny użytkownikowiu.

Automatyzacja procesów produkcyjnych prowadzi do zmniejszenia kosztów produkcji. Wszędzie tam gdzie można należy się starać wykorzystać systemy automatyki. Ponieważ tutaj projektujemy sterowniki (a nie tylko je programujemy), zagwarantować dużo bardziej elastyczne i kompaktowe rozwiązania.

W przypadku sterowników automatyki najczęściej wykorzystujemy czujniki:

 • temperatury;
 • nacisku;
 • optyczne (odbiciowe, bariera świetlna);
 • kamera + rozpoznawanie obrazu;
 • potencjometry;
 • czujniki pola magnetycznego;
 • silniki DC;
 • silniki krokowe;
 • serwa;
 • siłowniki;
 • elektromagnesy;
 • elektrozawory;
 • grzałki.

oraz elementy wykonawcze:

Jeżeli w państwa głowach naradził się pomysł jak można usprawnić produkcję/zmniejszyć koszty w waszej firmie, zapraszamy do kontaktu, na pewno coś doradzimy!

Nasza firma oferuje również projektowanie aplikacji mobilnych na dwie obecnie najpopularniejsze platformy mobilne Android i iOS. Do niedawna projektowaliśmy również aplikacje mobilne na palmtopy  (Windows Mobile). Czasy zmieniły się bezpowrotnie i odradzamy klientom tą platformę. Pomagamy klientom na każdym etapie tworzenia aplikacji. Od założeń projektu, przez zaprojektowanie interfejsu użytkownika, przygotowanie infrastruktury (serwery), do samego wykonania aplikacji i umieszczenia w sklepie z aplikacjami.

Mamy spore doświadczenie w tworzeniu intuicyjnych, przyjaznych interfejsów użytkownika. Gwarantujemy, że aplikacja z naszej stajni nie wyświetli przycisku "OK" po złej stronie, nie wyświetli czerwonego wykrzyknika jeżeli jakaś operacja zostanie wykonana poprawnie, nie każe wpisać daty ręcznie. Wyznajemy tutaj religię, że najlepiej napisana instrukcja do programu, to taka której nie trzeba w ogóle pisać (a tym bardziej czytać). Dlatego gwarantujemy, że większość użytkowników włączając aplikację pierwszy raz odraz zaczną jej w pełni używać.

W zależności od grupy docelowej zaproponujemy platformę bardziej opłacalną do wykonania aplikacji w pierwszej kolejności. Znamy obecne trendy na tych rynkach i wiemy która platforma przy wybranym modelu biznesowym (aplikacja płatna, aplikacja z reklamami, aplikacja z mechanizmem in-app purchase/billing, aplikacja darmowa) będzie najlepsza. 

Często aplikacje mobilne wykonywane w naszej firmie, są częścią systemów informatycznych – współpracują z zaprojektowanymi przez nas urządzeniami. 

GÓRA